מסורת של זיכרון

תושבי הגליל המערבי חזרו השנה לקיים את מצעד הגבורה, אחרי שנתיים של הפסקה מאולצת. הצועדים והצועדות המשיכו מהצעדה לטקס הנעילה של אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית לוחמי הגטאות


כ-1,000 מבוגרים, ילדים ובני נוער השתתפו במצעד הגבורה שהתקיים ביום חמישי, 28 באפריל, בפעם השלישית, כחלק מאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

מיזם מצעד הגבורה, המתקיים במקביל ב-10 מוקדים ברחבי הארץ, התחיל מיוזמה פרטית ואומץ על ידי המועצה האזורית מטה אשר. המיזם התקיים לאחר הפסקה של שנתיים, עקב הקורונה, לראשונה גם כחלק בשיתוף פעולה עם עיריית עכו ועיריית נהריה.

המיזם, יוזמת הפעיל החברתי ליאון בן נס-ואנונו, החל לראשונה במטה אשר וירושלים ב-2018 והתרחב משנה לשנה. ביום הזיכרון לשואה ולגבורה 2022 כבר התקיימו עשרה מצעדים המתקיימים במקביל מאילת ועד מטה אשר. מצעדים אלו גם הוביל לשיתופי פעולה מיוחדים בין רשויות, ארגונים, ואנשים פרטיים במטרה להרחיב את עשיית הזיכרון לציון יום השואה והגבורה בדרך אקטיבית יותר. לכבד, לנצור, לזכור ולהזכיר דרך הרגליים.

הצעדה החלה בחוף שבי ציון ומשם המשיכו המשתתפים לצעוד עד בית לוחמי הגטאות, כשהם נושאים את דגלי מדינת ישראל. הנהלת המועצה סייעה למשתתפים במצעד בשאטלים שהובילו מבית לוחמי הגטאות אל נקודת ההתחלה.

"אני גאה מאוד על היוזמה הזו, כמסורת משמעותית המחברת בין היוזמה המרגשת הזו לעצרת הנעילה לאירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בבית לוחמי הגטאות", אמר ראש המועצה משה דוידוביץ. "נקודת היציאה למצעד, בצמוד לאתר אנדרטת השייטת בשבי ציון מציינת את הדרך שעשינו במדינה שלנו משואה לתקומה. אנו חווים יחד את הקרבה הקשה אך המתבקשת כל כך בין ימי הזיכרון לשואה ולגבורה ולחללי צה"ל ופעולות האיבה ובין יום העצמאות שלנו."

עם סיום המצעד הצטרפו הצועדים לעצרת הנעילה הממלכתית ליום הזיכרון לשואה ולגבורה באמפי של בית לוחמי הגטאות. העצרת התקיימה בנוכחות נשיא המדינה יצחק הרצוג, שר התקשורת יועז הנדל ונכבדים נוספים, ולאחר שנתיים גם בהשתתפות הציבור. בעצרת נשאו דברים הנשיא, מנכ"ל בית לוחמי הגטאות יגאל כהן וראש המועצה משה דוידוביץ. ניצולי שואה ובני משפחותיהם של הניצולים הדליקו משואות לזכרם של הנספים.