השרים הביעו מחויבות לטיפול באתגרי הצפון

שר הביטחון בני גנץ והשרים מיכאל ביטון ויזהר שי ביקרו בצפון ונפגשו עם נציגי פורום קו העימות. גנץ גם החמיא לראשי הרשויות על הטיפול שלהם בקורונה


שר הביטחון בני גנץ, השר לעניינים אזרחיים במשרדו מיכאל ביטון ושר המדע והטכנולוגיה יזהר שי ערכו אתמול (שלישי, 17 בנובמבר) ביקור לא מתוכנן באיזור הצפון ונפגשו עם נציגות ראשי רשויות חברי פורום קו העימות.

במהלך הביקור דנו עם השרים בסטטוס מצב של מספר עניינים חשובים שעל סדר היום, ובהם התוכנית למיגון העורף ונושא הטבות המס ליישובי הצפון.

▪️ תוכנית מיגון הצפון: כדי להשלים את מלוא פערי המיגון ביישובים הנמצאים בקו של עד ק"מ מהגבול, נדרש תקציב של 450 מיליון שקל. השרים הביעו את נכונותם לתבוע תקציב זה, במסגרת תקציב 2020. בימים הקרובים יחל בגליל פיילוט ראשון לתוכנית המיגון הפרטי בכפר יובל מהתקציב שאושר זה מכבר בהיקף של 100 מיליון שקל.

▪️ מרכזי חוסן בצפון: אושרו ותוקצבו שני מרכזי חוסן, האחד בגליל המזרחי והשני בגליל המערבי. בימים אלו פועלים האשכולות להקמת המרכזים. בנוסף הודיעו השרים על תקצוב של מיליון שקל לכל מרכז, שאושרו על ידי משרד הביטחון לתקציבי הפעלה למרכזים.

▪️ הטבות המס: השבוע אושרה בוועדת הכספים הארכת הוראת השעה להטבות המס עד לסיום שנת 2020, במקביל להסדרת חקיקתית של הנושא. בדיון עם השרים, ביקש ראש המועצה משה דוידוביץ, יו"ר הפורום, כי בצוות שיוקם לשם תיקון החקיקה יהיה נציג הפורום. בעניין הצעת תיקון החקיקה לחוק הטבות המס לערים במדד הסוציו-אקונומי 4 ומטה, תבעו ראשי הרשויות כי לא יקופחו הישובים הכפריים.

"אנחנו פועלים לחזק את רשויות הצפון ובפרט את הרשויות שבקו העימות בשני מאמצים עיקריים: בביטחון על מרכיביו, ובתחום הכלכלי, כדי לפתח חוסן רשותי", אמר שר הביטחון גנץ. "אני מבקש להביע הערכה גם על התפקוד שלכם, ראשי הרשויות במאבק בקורונה. אני מוביל מדיניות של 'ירוק וטוב לו - אדום ונעזור לו', כך שנוכל להסתער ביחד עם מערכת הביטחון כולה ופיקוד העורף על ערים עם תחלואה גבוהה, ולאפשר לפתוח את החינוך והכלכלה ביישובים שאין בהם תחלואה. זה יקרה רק אם כולנו נשתף פעולה ואני רואה בכם שותפים מרכזיים למאמץ הלאומי הזה".

השרים מכחול לבן עם נציגי פורום קו העימות (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

השר ביטון הוסיף: "עינינו מופנות לאיומים מצפון וליבנו כאן עם התושבים היקרים וראשי הרשויות שנותנים את הלב והנשמה עבורם. אנו נמצאים איתם בקשר רציף ושמחתי היום להיפגש איתם ולהציג בפניהם את השלמת המשימות האקוטיות שהוטלו לטיפולנו לפני מספר חודשים ובראשם תוכנית מיגון הצפון, אשר הנענו אותה לאחר שהייתה תקועה במשך שלוש שנים, השלמת צורכי כיתות הכוננות במרחב הצפון, הקמת שני מרכזי חוסן בגליל המערבי והמזרחי, ואישור הטבות מס ליישובי קו העימות. אנו נמשיך את הקשר החם שלנו עם הרשויות ונפעל להקצאת משאבים נוספים למיגון והיערכות לחירום".

יו"ר פורום קו העימות דוידוביץ הביע שביעות רצון מכך שיש היענות לראשי הרשויות בצפון. "נמשיך לעקוב מקרוב כדי לדאוג לישומם של הנושאים הנ"ל ושל נושאים נוספים החיוניים לחייהם של תושבי הצפון", סיכם.