ברוכים הבאים: גרעיני צבר חדשים בלוחמי הגטאות וגשר הזיו

שני הקיבוצים הצטרפו לראשונה למיזם הענק והוותיק לאימוץ חיילי גרעיני צבר של תנועת הצופים והתנועה הקיבוצית. הגרעין בלוחמי הגטאות כולל 22 צעירות וצעירים מאירופה ובגשר הזיו יתארחו 17 חיילים וחיילות לעתיד מארה"ב, אוסטרליה, מקסיקו והולנד


לוחמי הגטאות וגשר הזיו הם חלק מ-11 קיבוצים ברחבי הארץ שקלטו ביום חמישי האחרון (13 באוגוסט) 300 צעירות וצעירים מרחבי העולם, שעלו לארץ במטרה לשרת בצה"ל במסגרת גרעיני צבר. כמו ב-30 השנה האחרונות החיילים הבודדים יאומצו על ידי משפחות הקיבוצים שיפתחו את ביתם וליבם.

העולים הצעירים הגיעו ארצה בסוף יולי ונכנסו, בשל הקורונה, היישר לבידוד למשך שבועיים. לאחר מכן הגיעו ביום חמישי שעבר לקיבוצים, שחיכו להם בקוצר רוח. עבור גשר הזיו ולוחמי הגטאות זאת הפעם הראשונה שהם מארחים גרעיני צבר, ובכך הם מצטרפים לקיבוצים רבים במועצה שכבר השתתפו במיזם בשנים האחרונות.

נוגה, רכזת הגרעין בקיבוץ לוחמי הגטאות, סיפרה כי ההכנות שנערכו בקיבוץ לקליטת 22 חניכי הגרעין, המגיעים ממדינות אירופה השונות, כללו שיפוץ חדרים, רכישת ריהוט ושיבוץ משפחות מארחות. "ההחלטה על קליטת הגרעין התבצעה כבר לפני כשנה באסיפת הקיבוץ", מספר נוגה. "החלטנו שאנחנו רוצים לקחת על עצמנו פרויקט עם משמעות, שאנחנו מחפשים משימה עם שליחות קהילתית. בשל הקורונה, הכל יהיה מאד הדוק ויתנהל כאן אצלנו בקיבוץ, כולל אולפן העברית. הכל יהיה יותר בקטן, ללא התכנסויות אבל עם המון חום ורצון טוב לספק להם מעטפת חברתית ומשפחתית".

יעל, רכזת הגרעין בקיבוץ גשר הזיו מספרת כי הקיבוץ יאמץ 17 צעירים מארה"ב, מקסיקו, הולנד ואוסטרליה. לדבריה, "מבני המגורים שופצו ועוצבו במיוחד עבורם, אנחנו עושים הכל כדי להבטיח עבורם 'בית הרחק מהבית'. זהו פרויקט קהילתי, ציוני, הנובע מתחושת שליחות. בשלב הזה, בגלל מורכבות הקורונה, תתקיים קבלת פנים מצומצמת, אבל כבר מחכים למצב בו יוכלו לעשות אירוע קהילתי גדול. גם פרק הקליטה, שיימשך כארבעה חודשים, עד לגיוסם, יתקיים כולו בקיבוץ. במהלך התקופה הזאת נארח גם מש"קיות מהצבא, שיגיעו כדי להכין אותם כאן לקראת הגיוס. אימוץ הגרעין הזה הוא מבחינתנו רווח של שני הצדדים ואנחנו שמחים מאד על הגעתם".

גרעין צבר - גשר הזיו.jpe

ראש המועצה משה דוידוביץ אומר כי "חשוב לנו מאד במועצה, על יישוביה, לקחת חלק במשימות חברתיות-ישראליות שונות ומגוונות, ממסלולי שנת שירות, ומכינות צבאיות ועד אימוץ גרעיני צבר. אנחנו חיים בסמוך לגבול הלבנון, ואין זה דבר של מה בכך, שהצעירים הנפלאים הללו, הבאים לארץ במטרה להתגייס לצה"ל, מגיעים דווקא לכאן ומצטרפים אלינו להוויה ציונית אמיתית במקום הכי יפה בארץ. אני גאה מאד בלוחמי הגטאות וגשר הזיו על המשימה שלקחו על עצמם ובטוח שישמשו בית אוהב עבור החיילים הבודדים, שאולי בהמשך אף יבחרו להישאר ולבנות כאן את ביתם".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר הוסיף כי: "300 הצעירות והצעירים שהגיעו לקיבוצים הם דוגמה לנוער ציוני ונחוש שמגשים חלום ובא להשתתף במאמץ הלאומי של תרומה לביטחון המדינה. אנו שמחים על יכולתנו לסייע במיזם החשוב של גרעיני צב"ר. אף פעם לא קל לעזוב את הבית לארץ אחרת, קל וחומר בימי הקורונה המגבירים את חוסר הוודאות ומחייבים גם כניסה לבידוד למען המשימה. התנועה הקיבוצית רתומה ומחוייבת לחיילים הבודדים כמו גם לישראלים חסרי עורף משפחתי, וגאה בקיבוציה המקיימים את השליחות הזאת למען ביטחון ישראל ולהעצמת החברה הישראלית".

גרעין צבר - לוחמי הגטאות.jpe