בשלות  כתה א'

שאלה: 
בני בגן חובה השנה ואמור לעלות לכתה א' . לקראת השנה הבאה אנו בבית מתלבטים לגבי עלייתו לבית ספר. כיצד אדע שבני בשל לעלות לכתה א'?
 

תשובה:
בפסיכולוגיה החינוכית אנחנו מבדילים בין מוכנות ובשלות.

מוכנות הוא תהליך שבו מכינים את הילד עם התכנית הרלוונטית ללמידה, מבחינת ידיעת השפה, ידיעות בסיסיות בחשבון,הפשטה מילולית ועוד כדי שהילד יוכל לרכוש את מיומנויות היסוד בכתה א'.

בשלות הוא תהליך טבעי  שבו הילד הופך לעצמאי, פחות תלוי במבוגרים, יכול לפתור קונפליקטים עם חברים ומבוגרים. אפשר לעודד ילד להיות יותר מוכן ללמידה אבל אי אפשר לזרז תהליך שהוא טבעי. תפוח לא נופל מהעץ כשהוא עדיין ירוק, תינוק בן  6 חודשים לא ירוץ.

אמא, אני מבינה ששאלה זו חשובה מאוד כשבנך אמור לעלות  לגן חובה כי בסוף הגן ילדים אמורים מן הסתם לעלות לכתה א' . עם זאת,  קיימת אפשרות שכשהילד עדין אינו בשל ניתן להשאיר אותו עוד שנה כדי לחזק אותו ושיעלה לכתה א' עצמאי  ובשל יותר. מסגרת הגן היא מסגרת גמישה, במסגרת הזאת הילד יכול  לבחור במשך היום  לאלו פינות הוא רוצה להתקרב וכמה זמן להישאר. בבית הספר נכפה על הילד לשבת במשך 45 דקות ולעבוד. היכולת למקד קשב וריכוז היא גם התפתחותית, ילד שאיננו בשל מבחינה רגשית יתקשה מאוד אפילו אם הוא אינטליגנטי ומפותח מוטורית .

אם הבן שלך נפרד ללא קושי בבקר כשמלווים אותו לגן, אם הוא פונה לבד לפינות השונות בגן ,אם הוא יכול להיכנס למפגש ולהישאר בו קשוב ואף להשתתף, אם הוא יכול לפתור  קונפליקטים עם חברים בצורה המותאמת למצב  ללא אלימות או ללא ויתור יתר על צרכיו , במידה וכך -  ניתן לסבור שהוא בשל כדי לעלות לכתה א'.

בכל מקרה של התלבטות  רצוי להתייעץ עם פסיכולוג/ית הגן.