התחלה ומעשה

ראשיתם של הקשרים בין שתי הרשויות מטה-אשר ואולדנבורג, הם בתחילת שנות ה80 ומבוססים על חילופי משלחות נוער לא רשמיים. בשנת 1996 נחתם הסכם רשמי בין שתי הרשויות. על יסודות היחסים ההדדיים. במציאות מתקיימים ביקורים של משלחות כמו להקות מוזיקה, מחול וקבוצות נוער, וכן גם ראשי הרשויות. בשנתיים האחרונות התארגנו, ביוזמת האגודה לידידות "גרמניה- ישראל", קבוצות תיירים מאולדנבורג. שערכו טיול בן שבוע במטה-אשר.


מיקום

העיר אולדנבורג שוכנת בצפון מערב גרמניה, לא רחוק מהעיר ברמן במזרח והגבול ההולנדי במערב.


העיר אולדנבורג

ראשיתה בשטח מבוצר ,אשר נזכר לראשונה בכתובים בשם אלדנבורג וזאת בשנת 1108 ! הודות למיגוון שסיפק המבצר נבנה במקום במאה ה-12 וה-13 ישוב שהתבסס על מסחר ועבודות יד. בשנת 1345 הוכרז הישוב כעיר, מאז התפתחה אולדנבורג כאשר קפיצת הדרך הגדולה הייתה בשל גל פליטים שהגיע אליה בשלהי מלחמת העולם השניה והפך אותה באחת לעיר גדולה והביא לתנופת בניה ופיתוח שהציבו אותה כעיר מרכזית בכל שטחי החיים באזור : מרכז שירותים כלכלים, אדמיניסטרציה, תרבות, משפט,מרכז תערוכות וקונגרסים, אולמות קונצרטים, מרכזי ספורט,5 ספריות מדעיות בהן ספרית המדינה, בתי המשפט, ספריה אוניברסיטאית וספרית המכללות. גולת הכותרת היא ספרית הנהלת הכנסייה הפרוטסטנטית של מדינת אולדנבורג, מסיימת את הרשימה ספריה עירונית, שלה סניפים בכל רובע של העיר.

מרכז תיאטרון ואומנויות. מוזיאונים רבים ממלכתיים ועירוניים בכל השטחים: אמנות קלאסית, עתיקה ובת-זמננו, היסטוריה, טבע וחיי החברה כולל טכנולוגיה. כמו כן קיים מרכז פנאי רב תחומי. העיר העתיקה של אולדנבורג ידועה ברחובותיה הרחבים המיועדים להולכי רגל והם מהעתיקים הקיימים בגרמניה, בשוליהם הרבה סמטאות צרות ואינטימיות, חגיגה לאוהבי נוסטלגיה ורומנטיקה. כל אלה הביאו את העיר לרמה של עיר מרכזית וחשובה במחוז הצפון מערבי.(ברמן/אולדנבורג) המונה מעל מיליון תושבים. בעיר עצמה 160.000 תושבים. העיר הינה גם מרכז חינוכי עם אוניברסיטה גדולה על שם "קארל פון אוסיצקי" ובה מערכת מעבדות חדשנית ומתקדמת לשרות התלמידים ותושבי העיר והאיזור.

המעבדות הן בתחום הביולוגיה, הכימיה, מזג האויר, הביולוגיה של הים,מרכז לשימור אנרגיה ואנרגיה חלופית מלבד האוניברסיטה קיימים בעיר 70 בתי ספר מכל הגוונים:מקצועיים, מכללות אקדמיות, כמו גם בתי –ספר המכשירים בעלי מקצועות יעודיים. ואי אפשר לחתום את התאור התמציתי בלי לציין את מיגוון המבנים העתיקים הפזורים בה, ואשר שנות בניתם מתפרסות מהמאה ה-12 עבור דרך המאות 15,16,17,18,19 .בהם: כנסיה מהמאה השתים עשר מגדל ייחודי שנבנה ב- 1467 בית חולים שנבנה ב- 1838ומתפקד גם היום כבית חולים מודרני עם מבנה מרשים ועוד שכיות חמדה ארכיטקטוניות הפזורות בכל העיר. 


אתר האינטרנט של אולדנבורג ניתן לקריאה גם באנגלית וניתן לצפות בו בלחיצה כאן