יחידת מתמי"ד (מתנדבים במדים) היא יחידת מתנדבים הפועלת במגוון משימות ביטחון בתחום המועצה. פעילים בה מתנדבים מכל יישובי המועצה, יהודים וערבים. ביחד הם מרכיבים את

צוות מתמידים - שומרים בהתנדבות מהישובים שמצטרפים לסיורי מחלקת הביטחון ומשמר הגבול. במועצה פועלים ארבעה סיורי מתמי"ד מדי יום. 

על היחידה מפקדים אריה זלי וערן בן-ישראל. יחד עם כל אנשי מחלקת הביטחון הם מתפעלים את את פרוייקט ההתנדבות המרשים של מטה אשר.

אם ברצונכם להתנדב ליחידת המתמיד, ניתן ליצור קשר עם ערן: נייד: 050-3794642, או דוא"ל: [email protected]

 

על תולדות המתמיד

על תולדות המתמיד במטה אשר אפשר היה ללמוד בכנס לציון 20 שנות הפעילות של היחידה, שהתקיים ב-2008. בערב זה נצפו פניה של ארץ ישראל היפה באמת, ללא מרכאות וללא ציניות. ארץ ישראל שבה גברים ונשים, בעלי משפחות, מעניקים מזמנם למען החברה שבה הם חיים, למען שכניהם, למען כל מי שחי ביישובם ובסביבתם.

אבל מעל לערב המרגש הזה ריחף סימן שאלה אחד גדול, שהעלה מנחה הערב, אריה זלי. האם יחידת מתמיד של מועצה אזורית מטה אשר היתה החלוצה והראשונה מסוגה בישראל או רק השנייה? התשובה המוחצת, ללא עוררין, התקבלה בהמשך הערב, כאשר יהודה שטיפט ז"ל פסל את כל התהיות וקבע חד משמעית: יחידת המתמיד במטה אשר היתה ונשארה ללא ספק יחידת המתמיד החלוצה בארץ וזו שהיוותה אות למועצות אזוריות אחרות להקים יחידות דומות.

ראשיתה של יחידת "המתמיד" בשנת 1988, כאשר קבוצת חקלאים מהאזור ביקשה להגן על השדות ועל הרכוש שהפך מטרה לגניבות ולביזה. באותם ימים שימש יצחק מלכה כמפקד גזרת הגליל המערבי. אל מלכה הצטרף יהודה שטיפט, אז קב"ט חדש, צעיר ונמרץ, שמכונה כיום בפי חבריו ואוהביו "הקוסם". יחד החליטו השניים לאגד במסגרת אחת את כל החקלאים שביקשו לעשות מעשה והקימו את היחידה.

ביום חגם לא שכחו אנשי המתמיד להזכיר גם את שמות חבריהם שהלכו לעולמם: יעל עזרי, סעיד איסא ורמי הלפרן.

בני משפחות המתמידים ואנשי המועצה שהוזמנו לערב בכפר הנופש אכזיב זכו לטעימה קלה מחיי 'המתמידים' באמצעות סרט וידיאו קצר, שהכין המש"ק יוסי אטיאס באמצעות חומרים שצולמו במשך שנים על-ידי רב"ש אילון משה אמסלם, מרה"ןיוסי רוקטלי, יהודה שטיפט ודני מאיר.

בין הזוכים לתעודת הוקרה על 20 שנות פעילות ביחידת המתמיד: יוסי אברהם, חווה אלון, רזיאל אלון, אמנון בארי, חנן ברג, דורון בירק, הלל גיבור, רוני גבריאל, דגן גלעדי, יהודה גרוסמן, דני מאיר, שמואל מנשה, לוי מרקוביץ ואביב נהרי.

יום ההולדת ה-20 למתמיד נוצל גם לפרידה מהחברים הוותיקים. ראש המועצה, יהודה שביט, מנהל מחלקת הביטחון במועצה, יהודה שטיפטז"ל, גידי עובדיה ויוסי אטיאס העניקו תעודות לזאב בן גל, חיים יעקובי, סשה כהן, רפי לוין, ורדה פרנק, טל צור, יגאל רוסמן, אדם שביט ואיתמר שליידר. צבי אלפרן קיבל את התעודה בשם בנו, רמי אלפרן ז"ל.

 

תצלומים מאירוע המתמיד 2008: