היום, יום לפני ששעות האור שמעניקה לנו השמש יהיו הארוכות ביותר בשנה זו, יוצאים תלמידי בתי הספר העל יסודיים לחופשת הקיץ המיוחלת. עוד ימים ספורים יצטרפו עליהם גם ילדי הגנים ובתי הספר היסודיים ומערכת החינוך שלנו תצא לחופשה ולהתכוננות לשנת הלימודים הבאה תשע"ח. מסיבות הסיום המרהיבות כבר מאחורינו ומרבית ילדי המועצה יבלו את ימי החופש בקייטנות מסודרות. אני רוצה לאחל לכל התלמידים חופשה נעימה ובטוחה, מזכיר לכם ההורים שהחופש מזמן לנו הזדמנות לבלות עם הילדים והרבה אתגרים להתמודד עימם בלילות הארוכים ובבקרים החופשיים.

העיקר הבריאות

פתחנו יחד עם מרבית הרשויות בגליל המערבי במאבק חסר פשרות לחיזוק מערכת הבריאות באזורינו ובעיקר מתן תמיכה תקציבית ואחרת לבית החולים שלנו בנהריה. המאבק כולל בשלבים אלו כפי שראיתם בשטח – פלריגים המבטאים את המצב, ראיונות וכתבות רבות בתקשורת הארצית והמקומית, הפגנה וסגירת צומת נהריה. בהמשך נקיים שביתת אזהרה בת שעתיים של כל הפעילות המוניציפלית, כולל מוסדות חינוך. המאבק מכוון בראש וראשונה כנגד שר הבריאות שלדעתנו, אם רק ירצה יש ביכולתו להביא לשינוי המצב. ראשי הרשויות קיבלו החלטה משותפת לא להפסיק את המאבק עד שליצמן ישנה מדיניות או עד שהקבינט החברתי של שרי הממשלה יזמן פגישה משותפת בנושא הבריאות בצפון ובעיקר בגליל המערבי.

שלוחה צפונית?

לאחרונה ביקר אצלנו במועצה, סגן נשיא מכון וולקני, פרופ' איתמר גלזר, שהגיע בעקבות נייר עמדה שהגשנו למנהל ה תכנון בנושא העברת מכון וולקני לצפון. המועצה, בשם אשכול גליל המערבי, מזמינה את המכון להקים בתחומה, שלוחה צפונית שתתמקד בחקלאות מים ובשיפור טכנולוגיות מזון. השלוחה תתבסס על משולש של שותפים, שיחבר בין הצלע האקדמית (סוכם על שיתוף פעולה עם הטכניון), תעשיית המזון הענפה באזור , החקלאים - המועצה-אשכול גליל מערבי. אנו בודקים אפשרויות שונות להקצאת שטח מתאים לטובת הנושא בקרבת חוף הים.

לילה לבן

אחרי ההצלחה האדירה של השנה שעברה, אנו הופכים זאת למסורת. אשכול גליל מערבי באמצעות החברה הכלכלית של המועצה, מפיק שוב את לילה לבן באכזיב להנאת תושבי האזור כולו. השנה המופעים יהיו טובים עוד יותר, מיטב האמנים יופיע על הבמה הגדולה שנקים בחוף הכי יפה בארץ – חוף אכזיב (בננה ביץ' בשמו המסחרי): ישירו לנו - שלומי שבת, דודו טסה, טליסמאן, התקווה6 ,אליעד, אמיר דדון ונתן גושן. נראה שיהיה אדיר, מכירת כרטיסים מתבצעת בישובים כבר כמה ימים ויש ביקוש . רב מניסיון, אני ממליץ לרכוש כרטיסים מראש ולא לעמוד בתורים הארוכים בקופה ביום האירוע. זה קורה תרשמו ביומנים - חמישי 17.7.6 החל מהשעה 00:20 ועד למחרת שישי 17.7.7.

שבוע הספר

למרות שהמשרד האחראי על תרבות החליט שהשנה מקצצים בתקציבי שבוע הספר לפריפריה, הספרייה האזורית שלנו בניהולה של שפרה שליו והצוות הנהדר של הספרייה יחד עם עדנה טף ומחלקת התרבות ארגנו אחלה של תוכן שלא מבייש את מרכז תל אביב. הגיעו אלינו לספר סיפורים - יוסי אלפי שעשה זאת בשבת תרבות בתפוח פיס שלנו בגשר הזיו, מאיר שלו שסיפר בהומור מעורב ברצינות על ספרו האחרון, "גינת בר". האולמות היו מלאים, מה שמוכיח שגם לנו בפריפריה יש קהל שוחר תרבות איכותית.

המורה של המדינה

כן זאת היא, רוית הר חול-שחף מעין המפרץ זכתה במקום הראשון (!!!) בתחרות "המורה של המדינה " ושמה את בי"ס גוונים ואת המועצה כולה על המפה. ברכה ענקית לרווית על הזכייה, תמשיכי להיות הכי טובה אנחנו גאים!! טקס הענקת הפרס והברכות על הזכייה היה מרגש בנוכחות נשיא המדינה ושר החינוך. האמת, מרגשת יותר היא הפעילות של רוית למען תלמידיה במהלך כל השנים. כל הכבוד, אני גאה בך ובתלמידים הנפלאים שלנו.

מחצבות או לא להיות?!

השבוע "בילינו " בכנסת בסיוע "לוביסטים" ששכרנו לטובת המאבק בהרחבת מחצבת "אשרת". אני יחד עם נציגי מטה המאבק (תושבים מהיישובים סמוכי המחצבה) נפגשנו עם חברי הכנסת מיקי זוהר (ליכוד) ואכרם חסון (כולנו) שהבטיחו שניהם להתגייס לטובת המאבק ולעזור לנו לשכנע את השרים לא לקבל את עמדת המועצה הארצית בנושא מחצבת אשרת. אנו דורשים להחזיר את העניין לדיון נוסף במועצה הארצית לתכנון ובניה, שבו יאשרו (כך אנו דורשים) ככתבם וכלשונם את המלצות החוקר שמונה לבדוק את תמ"א ב 14 .' ההמלצות בעיקרן כוללות קביעות מאד משמעותיות לטובת איכות חיי התושבים בסמיכות למחצבה וכוללות בין השאר המלצות – דירוג בהפעלת המחצבות, הגבלה בכמות החציבה היומית, יצירת חיץ אקוסטי, נופי ומרחק בין המחצבה ליישובים ועוד.

נערכים לרעידת אדמה

בתרגיל חרום שתרגלנו לאחרונה התרחיש לתרגול שניתן לנו הלחיץ אפילו אותי. 30 אחוז מתושבי האזור נפגעים, 40 מבנים במועצה הרוסים, שריפות, הפסקות חשמל, כבישים הרוסים ותושבים שרוצים להתפנות מהאזור ואין לאן. מנהלי המכלולים במועצה ניהלו את התרגיל במשך כמה שעות, לומדים את השטח, מנתחים ומקבלים החלטות. תירגלנו ושיפרנו את התקשורת בין המכלולים בתוך המועצה ובין המועצה לישובים. אני מקווה שהסטטיסטיקה שמדברת על רעידת אדמה כל – 80 100 שנה, דילגה עלינו הפעם. בקיצור, בכל תחומי החירום, מלחמה, שריפות, רעידת אדמה וכד' נמשיך להתכונן, לתרגל, להצטייד ולעשות הכל שביום פקודה (חס וחלילה) נהיה ערוכים ומוכנים כראוי .

סוף תקופה

אחרי 20 שנים הודיעה מירב בן שימול (מצובה) מנהלת מרכז הצעירים שלנו (תפקידה האחרון במועצה), שהיא ממשיכה הלאה בקריירה ויוצאת לכבוש את הארץ כולה. מירב תרכז את תחום הצעירים במרכז המועצות האזוריות. אנחנו בטוחים שתמשיכי להשפיע ולהצליח, שתיישמי את כל מה שלמדת פה ותראי לכולם איך עובדים במטה אשר. את מירב תחליף כרמית פלג (עין המפרץ) שניהלה עד כה את שלוחת המתנ"ס בשבי ציון. בהצלחה