בשעה טובה: יישובי הגדר במועצה יזכו בקרוב להטבת המס המרבית

לאחר מאבק ציבורי ארוך של תושבי האזור, אישרה הכנסת אישרה את החוק החדש להטבות המס, שבמסגרתו יזכו תושבי יישובי הגדר במטה אשר להנחה המקסימלית במס הכנסה. היישובים שייהנו מההטבה: ראש הנקרה, בצת, חניתה ואדמית


בשעה טובה, אישרה השבוע (שני 24.7) הכנסת בקריאה שלישית את התיקון בחוק הטבות המס. על פי התיקון ייהנו תושבי יישובים הצמודים לגדר הגבול משיעור ההטבה המרבי ויזכו להנחה של 13% לתקרת הכנסה של 198 אלף שקל בשנה. יישובי המועצה שייהנו מהתיקון בחוק הם ראש הנקרה, אדמית, בצת וחניתה - שתושביהם לא זכו עד עד עתה להטבה המרבית - בניגוד ליישובי גדר במועצות ורשויות אחרות. 

את הצעת החוק הובילו ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) וחברי כנסת נוספים, והיא זוכה לתמיכתו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה). לדברי גפני, הסיבה להעלאת הצעת החוק היא שהלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) לא העבירה את חישוב המדד הפריפריאלי כמתחייב בחוק עד תחילת שנת 2017, ולכן יש להסדיר את הנושא בחקיקה. בכך צפוי להגיע לסיומו עיוות שמנע מיישובי גדר במועצה לזכות בהטבה המקסימלית.

חלק מחברי פורום יישובי הגדר וראש המועצה במהלך סיור בחניתה

מתווה הטבות המס המתוקן אושר בכנסת בנובמבר 2015. עקרון המתווה החדש נסוב סביב הוראת בג"ץ ליצור קריטריונים ברורים לקבלת הטבות מס. שלושה מדדים עיקריים נקבעו כקריטריונים לקבלת ההטבות: המרחק מגדר הגבול, הדירוג הסוציו-אקונומי ומדד פריפריאלי. שקלול הניקוד של שלושת המדדים קבע את שיעור הזכאות של כל יישוב. יישובי מטה אשר נפגעו עקב המדד הפריפריאלי - המדד המסובך והמורכב ביותר מבין השלושה. המדד הפריפריאלי מחשב את מרחק בניין הרשות המקומית ממרכז הארץ, לצד תתי-סעיפים נוספים. מאחר שבניין המועצה ממוקם בסמוך לרגבה, יישובים שנמצאים צפונית למועצה הפסידו ניקוד שפגע בנקודות הזיכוי שלהם - וכתוצאה מכך לפגיעה בשכר הנטו של תושבים רבים.      

בעקבות הפגיעה בתושבים הסמוכים לגבול, הקימו חברי היישובים באזור את פורום יישובי הגדר - שבו חברים שי כהן, המנהל המוניציפלי של ראש הנקרה; מנהלת העסקים של חניתה, אורלי גבישי-סוטו, ניצן מאיר מסער ונציגים מאדמית, בצת, ערב אל-ערמשה ואילון. מאז פעל הפורום למען תיקון הלקונה במתווה הטבות המס, וזכה לתמיכה ולסיוע מצד ראש המועצה יורם ישראלי.

הח"כים הראשונים שהתגייסו לסייע ליישובים היו עודד פורר (ישראל ביתנו) ואיתן ברושי (המחנה הציוני), שהעלו את הנושא לסדר היום של הכנסת. ח"כ נוסף שהצטרף למאבק היה יצחק וקנין מש"ס, תושב יערה. בעקבות פעילות חברי הפורום וראש המועצה מול חברי הכנסת, הורה ח"כ גפני ללמ"ס לחשב מחדש את המדד הפריפריאלי עד 1 בינואר 2017 - כאשר מזכירות היישוב היא הקריטריון לחישוב המדד. כאשר הגשת המדד התעכבה, העניק גפני ללמ"ס ארכה עד חודש מאי. לאחר שגם במועד זה לא הוצג המידע, גובשה הצעת החוק, שבסוף יוני עברה בקריאה טרומית.   

ראש המועצה, יורם ישראלי: "זה המקום להודות שהצלחנו לגרום לחברי כנסת מכל קצוות הקשת הפוליטית להבין שהצדק איתנו. שהעיוות שנגרם לתושבי הישובים שלנו, שנמצאים צמוד לגדר הגבול עם לבנון, הוא תולדה של נוסחה מטופשת. אני רוצה להודות מקרב לב, קודם כל לחבר הכנסת גפני שהבין כבר מהרגע הראשון שיש פה בעיה ושנית לח"כ איל בן ראובן שעשה ימים ולילות כדי לשכנע את כל מי שהיה צריך ופעל בשקט ובצנעה מאחורי הקלעים כדי שאף אחד לא יצליח לפגוע במהלך. הצדק ניצח והתושבים שלנו יכולים להרגיש שוב שהמדינה לא זנחה אותם להיות מגן אנושי על הגבול".

ח"כ בן ראובן הוסיף כי "בשבילי, החוק הזה הוא מהחשובים ביותר שעברו בכנסת, בהיותו מביע את הערכתנו, הערצתנו ותודתנו לתושבי קו העימות בצפון, שרק הם יודעים וחשים את עומס היותם המגן האנושי, האזרחי, האמיתי למדינת ישראל".