מאות מתושבי מטה אשר הפגינו בירושלים במחאה על תוכנית מתקן ההתפלה

תושבי המועצה וראשיה הפגינו מול הדיון של המועצה לתכנון ובנייה, שעסק במיקום של מתקן התפלה המתוכנן באזור. ההפגנה התקיימה במחאה על כוונת רשות המים להקים את המתקן בלב אזור תיירותי וחקלאי - ולא באזור תעשייה קיים, כפי שמציעים תושבי הגליל


מאות מתושבי מטה אשר הפגינו בפתח ישיבת הוועדה לתשתיות לאומיות שדנה אתמול(רביעי 14.2)  במיקום מפעל ההתפלה בגליל המערבי. הוועדה דנה בדרישת רשות המים למקם את המפעל הגדול בישראל, אחד הגדולים בעולם, בקרבת בתי התושבים ובלב אזור חקלאי תיירותי.

המועצה ומטה מאבק התושבים התייצבו בפני הוועדה ודרשו כי את המפעל יקימו באזור תעשייה, בדיוק כפי שעשו עד היום עם שאר המפעלים שקמו בישראל. המפגינים, תושבי הישובים הסמוכים למיקום המיועד למתקן ההתפלה, מחו על אוזלת היד של פקידי רשות המים שמסרבים לבחון חלופות ראויות למפעל ומעדיפים לנצל את היסטריית הבצורת כדי להביא להקמתו במקום שיוביל להרס של אזור שלם.

"רשות המים פועלת בציניות ובחוסר אחריות לאומי כאשר היא הופכת את תושבי האזור לאויבי המדינה ומציגה אותם כמי שאחראים לחוסר המים במדינה", אמר במהלך ההפגנה ראש המועצה יורם ישראלי. "להקמת המפעל אין קשר למצב משק המים ומדובר במחדל תכנוני של פקידי רשות המים, אשר נכשלו במשך שנים לתכנן משק מים יעיל לצפון המדינה, פגעו בכנרת ובמאגרי המים ועכשיו פועלים בהיסטריה כדי להביא להקמת מפעל במיקום שגוי שיוביל לפגיעה נוספת בתכנון משק המים".

סגן ראש המועצה משה דוידוביץ הציג בפני הוועדה את הצעדים הרבים שנקטה המועצה בשיתוף התושבים, מאז הדיון בוועדת הפנים של הכנסת בסוף חודש דצמבר, כדי להגיע לפתרון מוסכם מול רשות המים למיקום מתקן ההתפלה. דוידוביץ' הציג שורה של מיקומים חלופיים זמינים הנמצאים באזורי תעשייה, כמו גם הסכמה עקרונית של משרד הבריאות לשאיבת מי גלם מחוץ למפרץ עכו.

תושבי מטה אשר מפגינים בירושלים נגד המיקום המוצע של מתקן ההתפלה (צילום: יובל הדר)

לצד תושבי הגליל המערבי התייצבו מיטב המומחים בתחום המים וההתפלה ביניהם פרופ' יורם אבנימלך, חבר ועדת החקירה למשק המים, ופרופ' רפי סמייט מהטכניון, מומחה בעל שם עולמי בתחום ההתפלה. השניים טוענים כי הקמת המפעל בשטחים פתוחים במיקומים שמציעה רשות המים תהיה טעות לדורות.

בדיון הוצגו הוכחות לטיעוני המועצה בהתנגדותם למיקום המקודם על ידי רשות המים, פורקו טיעוניהם של גורמי המקצוע להתנגדות לחלופות מפרץ עכו, הובעה תמיכתם של שלל מומחים מתחומי ההתפלה, המים והסביבה בחלופות, ואפילו סופקה נכונות בעל הקרקע של אחת מהחלופות,  להקמת המתקן בשטחו.  

המועצה בשיתוף מטה מאבק התושבים תמשיך בכל האמצעים העומדים לרשותה, להיאבק על מיקום מתקן ההתפלה לטובת שמירה על ערכי הטבע, הגנת הסביבה ואיכות חיי תושבי האזור.