יו"ר ועדת הפנים: "להקפיא את הליכי התכנון של מתקן ההתפלה"

חברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קראו לרשות המים לעצור את התוכנית להקים מפעל להתפלת מים בשטחים החקלאיים של מטה אשר, וקיבלו את עמדת המועצה והיישובים כי יש להקים את המתקן באזור תעשייה


ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת קיימה היום (25 בדצמבר) דיון בנושא התוכנית להקים מתקן התפלה בגליל המערבי. מהדיון עלתה קריאה ברורה שלפיה אסור להקים את מפעל ההתפלה במקום שהציעה רשות המים - באזור השטחים החקלאיים של רגבה, לוחמי הגטאות ונס עמים. חברי הוועדה קיבלו את עמדת המועצה, שלפיה יש להקים את מתקן ההתפלה באזור תעשייה ולא במקום הנוכחי שייפגע באיכות חייהם של התושבים ובתוכנית הפיתוח של היישובים.  

יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אמסלם אמר בדיון: "אני מרגיש שיש פה תחושה של תושבים שאינם מרגישים שייכים לתהליך שמשפיע על חייהם. אני מציע לעצור מיידית את התהליך". ח"כ אמסלם קרא לאנשי רשות המים: "קחו פסק זמן של חודשיים ושבו עם התושבים, המועצה ומשרדי הממשלה. נסו להגיע להבנה על המיקום. אבקש מאביגדור יצחקי להקפיא את הליכי התכנון. אם תיעשה שגיאה תכנונית זה יהיה לדורות. אסור שזה יקרה."

ראש המועצה יורם ישראלי אמר בדיון: "צריך לזכור שיש גם תושבים בארץ הזאת, ולא צריך להיכנס להיסטריה בנושא המים. מתקן התפלה צריך להיות באזור תעשייה ולא בלב לבם של יישובים ושטחים חקלאיים".  אל ישראלי התלוו לדיון בכנסת אנשי מקצוע ותושבי האזור, שהציגו את עמדתם הנחרצת נגד מיקום מתקן ההתפלה המתוכנן.
ישראלי שבה והבהיר בפתח דבריו כי המועצה לא מתנגדת להקמת מתקן התפלה בגליל המערבי, אלא רק לחלופה הנוכחית. סגן ראש המועצה משה דוידוביץ' הציג בפני חברי הוודעה מצגת מפורטת ובה עיקרי הטיעונים של מטה המאבק - המשותף למועצה ולתושבי האזור. יו"ר קיבוץ לוחמי הגטאות שמחה שטיין, אמר לחברי הכנסת: "אנו בגליל המערבי בשם הציונות. הקמת המפעל במיקום המתוכנן היא פגיעה במדינת ישראל, כי המפעל יסתום את הגולל על תוכניות הפיתוח של היישובים".

הדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. בדיון הציגו מומחים להגנת הסביבה את הבעייתיות בהקמת המתקן לפי התוכנית הנוכחית

פרופ' רפי סמיט מהטכניון, ממובילי נושא ההתפלה בישראל, אמר: "אני בעד מתקני התפלה אבל לא על חשבון סביבה ואדם. אף אחד לא מתכוון לשאוב ממפרץ עכו אלא מחוץ לו. שם אין בעיה של איכות המים. גם מתקני ההתפלה האחרים בישראל שואבים ממקורות מזוהמים ומוציאים מים באיכות מצוינת. הניסיון הישראלי מוכיח שאנו יודעים להתגבר על הבעיות של מפרץ עכו ואסור לעשות את הטעות ולהקים מפעל על בסיס נתונים שגוים".
גוסטבו קרוננברג, מומחה להקמת מפעלי התפלה, הוסיף: "המפתח למחיר מים נמוך הוא תחנת כוח צמודה. הקמת מפעל התפלה בשטחים פתוחים תוביל להקמת תחנת כוח חדשה"
גם חברי הכנסת מהסיעות השונות הביעו דעה נחרצת בדבר המיקום הבעייתי של המתקן. "אנחנו צריכים את מתקן ההתפלה הזה כבר לפני 5 שנים, אבל לא הגיוני ללכת נגד התושבים", אמר ח"כ חיים ילין (יש עתיד). "אמנם יש ערבות הדדית במדינה אבל יש אפשרויות אחרות וצריך לאפשר חלופות אחרות ולא לפגוע בתושבים. יש לבוא לקראת ראש המועצה והתושבים". חברת סיעתו של ילין, יעל גרמן, אמרה בדיון: להקים מתקן התפלה שהתושבים סובלים ממנו ומתנגדים לו היא פעולה שלא ניתן לחזור ממנה. ראוי לשבת עם התושבים ולמצוא פתרון ביחד. האלטרנטיבה שמונחת כאן היום להקמת מתקן ההתפלה היא לא נכונה ומזיקה".
ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני), הוסיפה: "לקחת מקום כזה ולהרוס אותו זו פגיעה קשה. אסור לנו לאבד משאבי טבע. החלופות לא נדונו עד הסוף. חייבים לטפל בקרקע המזוהמת באזור התעשייה בעכו ולהרוויח שני דברים בבת אחת. רשות המים הולכת לפתרון קל שהוא מעשה חלם. אני קוראת לכולם לחזור לשולחן הדיונים".